ODKLEJENIE SIATKóWKI - AN OVERVIEW

odklejenie siatkówki - An Overview

odklejenie siatkówki - An Overview

Blog Article

Jednym z najgroźniejszych powikłań po operacji zaćmy jest otworopochodne odwarstwienie siatkówki (RRD). Mogą o nim świadczyć błyski, mroczki i kształty pojawiające się w polu widzenia jako ciężkie, wczesne lub późne powikłanie.

Ważne jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza i uczestniczył w regularnych wizytach kontrolnych, aby zapewnić jak najlepsze wyniki po operacji odwarstwienia siatkówki.

Rozdzielenie się warstwy siatkówki może być spowodowane przez różne czynniki. Wśród nich warto wymienić, chociażby uszkodzenia mechaniczne. Dlatego w takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa kontrola u specjalisty. Odklejona siatkówka może też powstawać po zabiegu zaćmy, u osób z krótkowzrocznością bądź pod wpływem nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zgodnie ze swoją misją, Redakcja Medonet.pl dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne treści medyczne poparte najnowszą wiedzą naukową. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany artykuł został zweryfikowany przez lekarza lub bezpośrednio przez niego napisany.

Odklejenie siatkówki to jedno ze schorzeń kwalifikujących pacjenta do przyznania orzeczenia o niepełnosprawności. Jest ono wydawane przez komisję lekarską, która na podstawie dokumentacji medycznej podejmuje decyzję.

Wady i choroby oczu Odwarstwienie siatkówki – czym się objawia? Jak leczyć odklejanie siatkówki?

Gaz ulega samoistnemu wchłonięciu po pewnym czasie. W bardziej skomplikowanych przypadkach odwarstwienia chirurg może podjąć decyzję o podaniu oleju silikonowego. Jest to substancja, która podobnie jak gaz wypełnia gałkę oczną. Olej silikonowy nie ulega samoistnemu wchłonięciu i zazwyczaj jest usuwany po pewnym czasie. Obecnie witrektomia może być wykonana bez użycia szwów, a nacięcia na twardówce same się zasklepiają i uszczelniają.

Siatkówka znajduje się na wewnętrznych ścianach gałki ocznej. Jest to jedna z najistotniejszych struktur oka, ponieważ zawiera fotoreceptory, które zamieniają energię świetlną na wrażenia wzrokowe. Wnętrze gałki ocznej wypełnia ciało szkliste, które ma konsystencję żelu i przylega do siatkówki. Z wiekiem zaczyna się ono obkurczać i oddzielać od siatkówki, co nazywamy tylnym odłączeniem ciała szklistego (PVD). Proces ten może zostać przyspieszony przez uraz oka lub głowy. Konsekwencją kurczenia się ciała szklistego jest pojawienie się w nim zagęszczeń, które rzucają cienie na siatkówkę. Pacjent widzi je jako ciemniejsze punkty, które mają tendencję do nieznacznego przesuwania się wraz z ruchami gałki ocznej i głowy. Są to tzw. męty ciała szklistego, których nieznaczna liczba pojawia się w ciągu życia prawie u każdego z nas.

Nie jest on odpowiedzialny za sam proces widzenia, ale spełnia szereg innych funkcji – m.in. udział w procesach naprawy komórek. Oddzielenie siatkówki od błony naczyniowej to nic innego, jak pozbawienie jej tlenu i substancji odżywczych, przez co nie może właściwie funkcjonować.

Choroba często przebiega bezobjawowo, a w konsekwencji może powodować zaburzenia lub more info utratę wzroku. Cukrzyca, krótkowzroczność oraz AZS należą do grup ryzyka. Odwarstwienie siatkówki to nagły stan wymagający pilnej interwencji specjalisty. Odwarstwienie siatkówki

nieprzedarciowe wysiękowe odwarstwienie siatkówki – płyn podsiatkówkowy przedostaje się do przestrzeni podsiatkówkowej przez otwór w nabłonku barwnikowym. Dzieje się tak na skutek nadciśnienia, martwiczego zapalenia siatkówki, obecności guzów lub zapalenia tylnego odcinka twardówki.

Odwarstwienie siatkówki to poważna choroba oczu, która występuje, gdy siatkówka, odpowiedzialna za przetwarzanie informacji wzrokowych, oddziela się od naczyń krwionośnych leżących pod nią.

Odklejenie siatkówki to groźba ślepoty, którą należy zlikwidować szybkim i kompleksowym leczeniem. Jest ono skomplikowane i długie, ale daje szansę na zachowanie wzroku, który dostarcza człowiekowi Okay. 80% informacji z otoczenia.

Gałka oczna, której ściana zbudowana jest głównie z rogówki i białej twardówki, wyścielona jest od wewnątrz przyczepioną do niej błoną naczyniową (jej częścią jest również tęczówka). W tylnej części, na naczyniówce, spoczywa siatkówka przyczepiona do ściany oka od wewnątrz tylko w niektórych miejscach.

Report this page