A REVIEW OF IRYDOTOMIA LASEROWA

A Review Of irydotomia laserowa

A Review Of irydotomia laserowa

Blog Article

Postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza po operacyjnym leczeniu jaskry jest bardzo istotne w okresie rekonwalescencji.

Z racji podania kropli rozszerzających źrenice nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych, ale lepiej również zrezygnować z jazdy rowerem i innymi pojazdami. Na kilka dni należy zrezygnować z kąpieli w basenie.

Po irydotomii laserowej mogą się pojawić przejściowe zaburzenia ostrości widzenia oraz tzw. efekt halo. U niektórych pacjentów występuje ból oka, który powinien minąć, tak jak pozostałe objawy – w ciągu kilku dni.

Soczewka pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Irydotomia jest zabiegiem powodującym niewielkie odczucie bólu, dzięki przeprowadzonemu wcześniej znieczuleniu kroplowemu.

Ból oka po irydotomii nie jest częstym powikłaniem. Sam zabieg nie powoduje żadnych nieprzyjemnych dolegliwości. Nowoczesna technologia w połączeniu z zastosowanym znieczuleniem sprawiają, że zabieg jest w pełni bezbolesny. Po samej irydotomii w rzadkich przypadkach może się jednak pojawić dyskomfort.

Przepływ cieczy wodnistej w oku może być utrudniony w różnych typach jaskry. W skrajnych przypadkach całkowita blokada przepływu wywołuje tzw. ostry atak jaskry, który może skończyć się nawet trwałym uszkodzeniem wzroku.

Po zabiegu zaleca się odpoczynek, a po upływie kilkudziesięciu minut ponownie dokonuje się pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Kilkanaście minut po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków.

Pacjent opiera brodę i czoło o specjalne podpórki przed aparaturą, a na oko zostaje nałożona silnie powiększająca soczewka nagałkowa. Owa soczewka stanowi jednocześnie barierę zabezpieczającą przed ruchem powieki. To pozwala lekarzowi wykonać z najwyższą precyzją małe nacięcie w tęczówce.

Pacjent powinien być skontrolowany po trzech godzinach od wykonania zabiegu, a następnie w pierwszej i drugiej dobie. Konieczna jest ocena drożności irydotomii, ponieważ jeśli nie jest ona drożna, zabieg nie jest skuteczny. Doskonałą metodą obrazowania irydotomii i jej drożności jest badanie optycznej koherentnej tomografii laserowej check here przedniego odcinka – AS-OCT lub ultrabiomikroskopia UBM.

W związku z wykonaniem zabiegu Irydotomia, można uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza okulisty przeprowadzającego zabieg.

Umożliwia to jednoczesne uwidocznienie struktury tęczówki jak i kierowanie promieni laserowych w miejsce, w którym należy wykonać otwór. Wtedy następuje wyzwolenie obu promieni laserowych („strzał”), które spotykając się w jednym miejscu powodują zniszczenie tkanki i powstanie otworu.

Wielu pacjentów zastanawia się, czy irydotomia laserowa jest zabiegiem bolesnym? Zarówno podczas zabiegu, jak i „strzału laserowego” ból nie jest odczuwalny.

Kolejną metodą jest wymiana soczewki. Może ona zostać wykonana zanim dojdzie do zrośnięcia szczeliny kąta na ponad połowie jej obwodu. Taki zabieg na jaskrę stosujemy zwykle, gdy posiadasz zbyt dużą soczewkę własną. Często także ma ona już cechy mniej lub bardziej zaawansowanej zaćmy. Zabieg polega na wszczepieniu soczewki sztucznej w miejsce własnej. Dzięki temu dochodzi do poszerzenia obszaru pomiędzy tęczówką a rogówką.

W irydotomii laserowej zastosowanie znajdują lasery argonowe i neodymowe YAG. Najczęściej jednak zabieg przeprowadza się przy pomocy lasera neodymowego Nd:YAG, o długości fali 1064nm. Skoncentrowana energia lasera powoduje fotodysrupcję tkanek, czyli ich miejscowe przecięcie i zniszczenie.

Report this page